ENG

IKSP

SERGİLER
YURTDIŞI SERGİLER

MUKADDES MİRAS

Türkiye’nin en büyük Mushaf-ı şerif sergisi “Mukaddes Miras” İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Konya, Gaziantep ve Erzurum’dan sonra Anadolu’da sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Özel koleksiyonlardan bir araya getirilen 99 adet el yazması Mushaf-ı Şerif’in sergilendiği Mukaddes Miras; 9-10. Yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar İslam coğrafyasında önemli hattatlar tarafından yazılmış orijinal el yazması Kuran-ı Kerim’lerden oluşuyor.

Kuzey Afrika’dan Çin’e, Hindistan’dan Moğolistan’a, Cezayir’den İran’a çok geniş bir coğrafyada kaleme alınmış Mushafların birçoğu ilk kez bu sergi sayesinde geniş kitleler tarafından görülebiliyor. Sergide İslâm hat sanatında ekol olarak kabul edilen Şeyh Hamdullah, Hafız Osman, Cafer-i Baysungurî Tebrizî, Mehmet Emin Rüşdi ve Hafız Mustafa Şevki gibi önemli isimlerin eserleri de bulunuyor.

İslam Kültür Sanat Platformunun öncülüğünde gerçekleştirilen serginin sanat danışmanlığını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan yapıyor.